Jak przechowywać opony?15 marzec 2019
przechowywanie opony

Jak przechowywać opony?

15 marzec 2019

Zmiana pór roku wymusza zmianę opon w naszych samochodach. Jest to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Jeśli zmieniamy ogumienie u wulkanizatora ten zazwyczaj w ofercie ma również ich przechowywanie. Co jednak gdy takiej usługi nie ma lub zmiany tej dokonujemy na własną rękę? Oczywiście można znaleźć jakąś inną przechowalnie czy magazyn. Jeśli jest on wyspecjalizowany w magazynowaniu opon to nie ma problemu. Specjaliści o nie zadbają.

Gdy jednak sami chcemy przechować swoje opony warto zadbać o zachowanie odpowiednich warunków. Na starzenie się gumy ma wpływ kilka czynników. Jest to temperatura, wilgotność, promienie UV oraz ozon.

Dlatego zawsze przechowujmy nasze opony pod zadaszeniem, w zamkniętym acz wentylowanym pomieszczeniu. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż -5 stopni ani też wyższa niż 30 stopni Celcjusza. Z dala od bezpośrednich źródeł ciepła takich jak grzejniki czy urządzenia elektryczne.

Pamiętajmy też by guma nie była narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dużo lepszym będzie zaciemnione pomieszczenie.

Ozon wpływa na starzenie się gumy. Gdzie go znajdziemy? W pobliżu urządzeń powodujących iskrzenie oraz wyładowania elektryczne takie jak spawarki czy silniki.

Jak już wspomnieliśmy ważna jest również odpowiednia wilgotność. Warto by nie przekraczała 70%.

Pozostaje jeszcze kwestia czy przechowujemy same opony czy z felgami. Jeśli są to same opony należy je ustawiać pionowo, jedna obok drugiej. Można je raz w miesiącu przekręcić o 90 stopni. Gdy są to opony z felgami możemy przechowywać je na płask, jedna na drugiej lub na hakach przeznaczonych do tego. W przypadku, gdy kładziemy opony jedną na drugiej warto przemieszczać je raz w miesiącu miejscami tak by ta u samego dołu nie uległa odkształceniom pod wpływem ciężaru.

mycie opon

Zanim zaczniemy przechowywać nasze opony należy je umyć (zwłaszcza po zimie) a następnie porządnie wysuszyć. Przy okazji dokonaj również sprawdzenie bieżnika jak również opisz miejscami koła tak by przy następnym ich użyciu zamienić je miejscami dla równego ich ścierania. Nie zaszkodzi również natarcie środkami do konserwacji, choć nie jest to konieczne.

Jeśli tylko przechowujemy opony we właściwy sposób czas jaki to robimy ma nikły wpływ na ich eksploatację.