Jak przechowywać rower zimą1 marzec 2019

Jak przechowywać rower zimą

1 marzec 2019

Zima to pora roku, która choć ładna gdy jest dużo śniegu i przywołuje miłe wspomnienia, bo Gwiazdka, to jednak zmusza nas do pewnych wyrzeczeń. Jednym z nich jest bez wątpienia rower. Przynajmniej dla większości z nas, bo zdarzają się i tacy co bez względu na porę roku jeżdżą ukochanym jednośladem.

Gdy marzną ręcę a nieprzyjemny, zimny wiatr ochładza nasze twarze zaczyna nam się rodzić w głowie myśl - to już czas. Tylko gdzie go zostawić? Na zewnątrz odpada - z wiadomych przyczyn. Woda i mróz, naprzeciw stal - to nie może się dobrze skończyć. Bo przecież nie chodzi nam o to by go wykończyć a jedynie dać odpocząć przed kolejnym szalonym sezonem rowerowym. Klatka schodowa to również nie odopowiednie miejsce - zbyt ryzykowne. I tu nawet dobre zapięcie nie pomoże, bo gdy ktoś łapczywy będzię miał wystarczającą ilość czasu to z każdym zabezpieczeniem sobie poradzi. Komórka lokatorska czy garaż? Już prędzej, o ile dobrze zamknięte, acz znamy przypadki, że nawet ze strzeżonych osiedli gdzie wszystko na klucz czy kod rzeczy gineły. Gdy mieszkamy w domu problem znika. Zawsze te odrobinę miejsca się znajdzie.

Czy to oznacza, że gdy mamy w posiadaniu jedynie małe mieszkanie jesteśmy zmuszeniu oddać rower do przechowalni? Nie jest to zły pomysł, bo problem znika ale są sposoby by jednak na czas snu zimowego nasz wehikuł został z nami. Możemy oczywiście się pogodzić z tym, że stoi gdzieś niby w kącie a niby w przejściu i troche przeszkadza ale nie za bardzo lub zawiesić go na ścianie. Tu rozwiązań jest sporo. Te tańsze zazwyczaj mniej estetyczne, lub droższe gdzie może i estetyka rośnie ale nie koniecznie funkcjonalność. Tak czy inaczej jest w czym wybierać, ale o tym w jednym z następnych artykułów.

Jak już znajdziemy ten "kawałek podłogi" warto jeszcze zastanowić się co zrobić, by po dłuższym czasie nie odczuć, że się nam rower zastał. Jeśli rzeczywiście stoi on na jakimś podłożu to warto kontrolować ciśnienie w oponach i co jakiś czas można kółkami pokręcić aby guma się nie odkształciła pod wpływem czasu i ciężaru.

O czym warto wspomnieć, choć na zdrowy rozsądek rzecz jest oczywista - przechowujemy czysty sprzęt. A więc przed zostawieniem roweru w miejscu spoczynku warto go najpier umyć. Jeśli używamy do tego wody z mydłem to trzeba zadbać o to by po pierwsze dobrze wysechł, bo jak już wspominaliśmy wilgoć to nic dobrego a po drugie elementy stalowe, nie powleczone lakierem czy chromem jak choćby łańcuch czy korbę warto zabezpieczyć smarem.